Kui juba kolid, siis koli oma majja

kivimaja Kui juba kolid, siis koli oma majja

Kõige tihedamalt tuleb ette kolimisi inimestel, kes asuvad üüripindadel. Ühel pinnal peatutakse keskmiselt aasta-paar ning siis liigutakse edasi. Ideaalis liigume me kõik edasi oma eramu suunas.

Kui ka sina mõlgutad mõtteid oma maja soetamisest, siis Majaehitaja.ee on siinkohal sulle suur abimees ja nõuandja. Nende poolt jagatavad nõuanded ning nipid võivad aidata sul maja ehitamisel säästa kümneid tuhandeid eurosid.

Järgnevalt avavaldamegi siinkohal majaehita.ee külalisartikli.

Kuidas vähendada majaehitamiskulusid?

Ehitamine on kallis ja jääb kalliks, seda teab igaüks, kes on ehitamisega kokku puutunud. Ehitamisega kaasnevad ennekõike materjalide, mehhanismide, transpordiga ja tööjõuga seotud kulud. Sageli pööratakse aga minimaalselt tähelepanu projektijuhtimisele, mis aitaks kaasa kulude vähendamisele.

Enam pole selliseid ehitusfirmasid, mis teostaksid kõik tööd omajõududega – oma töömeeste ja teadmistega. Selle asemel on kindlale töölõigule keskendunud firmad. Nii on kokkuvõttes efektiivsem. Suurem enamik üldehitusfirmad ostavad kõik vajalikud tööd sisse, nagu näiteks eritööd:  vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitööd. Nii, et täna suurema töö tellimisel tehakse see valmis alati mitme firma koostöös. Projektijuhtimise osatähtsus ehituses kindlasti suureneb järjest enam ja seetõttu tuleks firmade valikul hinnata just koostöövõimet.

Hea koostöö võimaldab ehitada kvaliteetselt ja mõistliku hinnaga. Selles osas on Eesti ehitusfirmadel palju arenguruumi – kui õnnestuks läbi parema koostöö vähendada halvast töökorraldusest põhjustatud ümbertegemisi, võidaksid oluliselt nii tellijad kui ehitajad.

Miks ei pöörata sellele piisavalt tähelepanu? Põhjus on vahest selles, et projektijuhtimisega seotud kulud tunduvad tellijale just sellised, mille arvelt saab veidi hinda odavamaks kaubelda. Ühesõnagaprojektijuhtimise rea taga nähakse vaid tööjõukulu, mitte võimalust paremaks tööde planeerimiseks, kavandamiseks ning koostööks, mis aitaks kokkuvõttes tõsta tööde kvaliteeti.

Selline valitseb mõtteviis on viinud ehitusfirmade käitumise selliseks, et projektijuhtimisega ja kavandamisega tegeletakse väiksemates ehitusfirmades minimaalselt. Keskendutakse rohkem sellele, et üritatakse reaalajas vahetult probleemide tekkimisel need lahendada, mitte neid ennetada. Nii ollakse pidevalt küll nagu„orav rattas“, kuid astutakse pidevalt sama „reha“ otsa. Näiteks jääb mõnele alltöövõtjale üle andmata viimane õige versioon joonistest või viimistletakse pinnad, mis vajavad veel juhtmete panekut. Kokkuvõttes kaasneb ümbertegemine, mis vähendab niigi lühikest ehitustööde tähtaega ja toob kaasa sageli uue ahelreaktsiooni uute organiseerimisvigade näol.

Ehitustööde tellija peaks hinnaküsimisel rohkem panustama projektijuhtimise kvaliteedile. Rääkima ehitajaga läbi need tegevused, mis aitavad ennetada tööde paremat planeerimist ja anda selgelt märku, et see on tellija jaoks oluline. Samal ajal võiks ehitusfirmad tajuda, et korralik projektijuhtimine aitab firma kulusid kontrolli all hoida ja lõppkokkuvõttes suuremat teenistust saada.

Autorist

Eno Pappel on ehitusinseneri haridusega ja töötanud kahes Eesti suurimas ehitusfirmas. Algselt tegelenud ehituse eelarvestamisega ja pikemat aega ehitusvaldkonna infosüsteemide loomise ning juurutamisega. Maja ehitus on imelihtne , kui tellid leheküljel oleva tasuta minikursuse ja viid end asjadega kurssi.

http://www.majaehitaja.ee/

Rubriigid: kolimine, sildid: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Kommenteerimine on suletud